FOR BOAT
Odebírat novinky
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany

Dejte děti na jachting!


 

Dejte děti na jachting!

Hledáte pro své děti vhodný sport, Chcete, aby trávili čas aktivně v přírodě u vody? Aby si našly ty správné kamarády? Jachting je pro ně to pravé!

 

Jachting není jen olympijský sport, ale životní styl plný adrenalinu, dobrodružství, improvizace a týmové práce pro všechny bez rozdílu věku. Na plachetnici se naučíte zvládnout dva živly – vodu a vítr. Na čerstvém vzduchu v přírodě si užijete spoustu zábavy a radosti z pohybu. Můžete se seznámit se zajímavými lidmi a získat nové přátele nejen u nás, ale i v zahraničí. Můžete začít od malých okruhových plachetnic na českých vodách a pokračovat až k námořním jachtám a plavit se po celém světě.

S jachtingem můžete začít kdykoli. Pokud však chcete být vrcholovým jachtařem, je to stejné jako u všech ostatních sportů, je třeba se jachtingu intenzivně věnovat již od dětství. Děti obvykle začínají na malých plachetnicích u nás rozšířených jednoposádkových tříd Optimist a RS Terra nebo dvouposádkových Cadet a RS Feva, případně na windsurfingu třídy BIC Techno 293. Ideální věk pro začátek je 6 až 10 let. Čím jsou větší a starší, tím se zvětšují i jejich lodě. Přecházejí na jednoposádkové třídy Laser 4.7, Laser Radial nebo Evropa, a dvouposádkové třídy 420 nebo 29er.

 

Závodní jachting

Rozhodli jste se pro okruhový závodní jachting? Chtějí závodit vaše děti nebo vy sami? V obou případech je nejlepší a nejjednodušší vyhledat ve vašem okolí nějaký jachtklub. Najdete je rozseté kolem všech našich vodních ploch, dokonce i v Praze na Vltavě. Některé kluby disponují vlastními loděmi, které vám mohou zapůjčit. V opačném případě musíte loď sami zakoupit. Pro začátečníka stačí koupit plachetnici starší, Optimist pořídíte i za 6 000 Kč. Nové konkurence schopné lodě jsou podstatně dražší od cca 60 000 Kč. V případě, že se vaše děti nebojí a chtějí závodit sami, je pro ně nejlepší začínat rovnou na jednoposádkovém Optimistu. Dvouposádkové třídy Cadet nebo RS Feva mají tu výhodu, že starší zkušenější kormidelník může zbavit malého nováčka obav a také ho něčemu naučit. Později se může rozhodnout, zda zůstane nadále na Cadetu s vyhlídkou, že až bude větší, bude kormidlovat, nebo přejde na Optimista. Na Cadetu smějí závodit děti od 7 do 17 let, na Optimistu od 8 do 15 let, na RS Fevě od 8 do 18 let.

 

Rekreační jachting

Chcete-li jen trávit dovolenou s vlastní plachetnicí, nemusíte se vázat na žádný jachtklub. Stačí třeba jen na inzerát zakoupit starší plachetnici, na které můžete poznávat tajemství větru a našich vodních ploch. Za starší jednoposádkové lodě tříd Evropa a Finn a dvouposádkové lodě tříd 420, Fireball, Vaurien nebo Pirát zaplatíte kolem 20 000 Kč, cena nových se může vyšplhat klidně o řád výš. Když vás jachting začne bavit natolik, že budete chtít změřit své síly s ostatními, přijeďte se podívat na závody. Ve všech třídách narazíte na partu lidí, kteří vám rádi poradí a pomohou. Kalendář důležitých jachtařských závodů a mnoho dalších užitečných informací najdete na internetových stránkách Českého svazu jachtingu www.sailing.cz.

 

Námořní jachting a kajutové plachetnice

Jachtařským začátkem může být i svezení na kajutové plachetnici vašeho známého. Pozval vás na Slapy na jachtu a vy jste strávili příjemný večer na palubě plachetnice u stylové večeře a dobrého vína. Ač se vám to nezdá, i tak může vypadat začátek jachtingu. Navíc na Slapech, Orlíku nebo Lipně najdete i půjčovny, kde si můžete kajutovou plachetnici pronajmout. Jedete-li na dovolenou k moři, kde si najmete námořní jachtu s kapitánem, seznámíte se rovnou pro většinu z vás s nepřitažlivější stránkou tohoto krásného sportu. Začít s jachtingem na námořních plachetnicích není nic těžkého. Ze začátku vás několikrát sveze zkušený a potřebnými doklady vybavený kapitán-kamarád, jachting se vám zalíbí, sami vykonáte zkoušky k získání kapitánského průkazu a už si můžete půjčit charterovou plachetnici nebo klidně koupit vlastní. V České republice je jachting velmi rozšířený jako životní styl. Až 100 000 lidí míří každý rok na dovolenou na námořní loď do zahraničí, zúčastňují se fun a business regat, nejčastěji v Chorvatsku. Velmi populární je jachting jako forma trávení volného času i na všech českých přehradách, kde je velká základna turistických kajutových plachetnic a organizuje se zde mnoho společenských i sportovních závodů a setkání.

 

Kde začít s jachtingem?

Jachting se v České republice provozuje na mnoha vodních nádržích, rybnících, jezerech i řekách. K nejpopulárnějším patří Lipno, Orlík, Slapy, Rozkoš, Máchovo jezero, Jesenice, Nové Mlýny, Brněnská přehrada, Slezská Harta... Přehled vodních ploch a adresář jachtařských klubů a mnoho dalších informací najdete na internetových stránkách Českého svazu jachtingu www.sailing.cz

Text Eva Skořepová

Foto archiv ČSJ

 

OPTIMIST

Nejpopulárnější lodní třídou je Optimist, kterých v České republice pravidelně závodí kolem 70, ale v klubech na všech našich vodních plochách jich najdete několik set. Největším úspěchem bylo 4. místo Nikol Staňkové na mistrovství Evropy v roce 2012. Optimist se během let stal číslem jedna jako závodní a výuková jednoposádková plachetnice pro mládež po celém světě. Úroveň mezinárodních mistrovství zajišťuje, že špičkoví závodníci často pokračují ve svých úspěších na olympijských soutěžích. Závodění je omezeno věkovým maximem 15 let a optimální hmotností okolo 50 kg. Často se ale setkáte s jachtaři o polovinu mladšími, kteří se na této lodi učí plachtit. Optimist se původně stavěl z překližky, ale nyní je v provedení z pěnového sklolaminátového sendviče. Zvláštně vyhlížející oplachtění se spritem zůstává stejné.

 

Technické údaje

Konstruktér Clark Mills (USA)

První vyplutí 1947

Délka 2,36 m

Šířka 1,12 m

Hmotnost trupu 35 kg

Plocha plachet 3,3 m2

 

RS FEVA

Dvouposádková moderní RS Feva je bezúdržbová loď, která umožňuje závodit dětem na vysoké úrovni. Je vyrobená z odolného třívrstvému PE plastu, má prostorný kokpit a je vybavena genakrem. České posádky se pravidelně umisťují na medailových pozicích na vrcholných evropských i světových závodech.

 

Technické údaje

Délka 3,64 m
Šířka 1,42 m
Hmotnost 63 kg
Hlavní plachta 5,5 m2
Kosatka 2,1 m2
Genakr 7 m2

 

CADET

Tradiční mládežnická dvouposádková třída pro děti již od 7 do 17 let, přičemž optimální hmotnost posádky se pohybuje okolo 86 kg. Původně ji v roce 1947 navrhl Jack Holt jako konstrukci z lodní dýhy s nízkými náklady. Konstrukce, pojetí a výkon jsou dnes velmi zastaralé, ale mistrovství světa a Evropy na těchto lodích jsou stejně jako závody na mezinárodní úrovni i nadále velmi náročné a české posádky patří stále k širší evropské špičce.

 

Technické údaje

Konstruktér Jack Holt (Velká Británie)

První vyplutí 1947

Délka 3,22 m

Šířka 1,27 m

Hmotnost trupu 54 kg

Plocha plachet 5,16 m2

Spinakr 4,25 m2

 

BIC TECHNO 293

Tato One Design windsurfingová třída je rozšířena po zemích celého světa a je určena pro mládež od 11 do 17 let. Všichni závodníci mají stejné vybavení, které je dodáváno jedním výrobcem. Je tedy zaručeno, že mají všichni stejné podmínky. Jedná se o výchozí třídu pro pokračování ve všech dalších windsurfingových třídách pro dospělé. Jedná se o tzv. hybridní plovák, který umožňuje jak výtlačnou plavbu, tak i jízdu ve skluzu, což je stejný koncept jako olympijská třída RS:X.

 

www.techno293.org

 

Český svaz jachtingu

1500 aktivních registrovaných závodníků, 250 jachtařských klubů v ČR, 350 závodů závodů po celé ČR

15 závodů na moři včetně MČR v námořním jachtingu OneDesign a ORC, 35 dospělých lodních tříd

5 mládežnických a juniorských lodních tříd, 1 třída pro handicapované jachtaře

 

www.sailing.cz

 


Více
Závěrečná zpráva 2022

 

Facebook
Sociální sítě