FOR BOAT
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany
Pravidla pro vstup na veletrh
Bezpečně na veletrhu

Dejte děti na jachting!


 

Dejte děti na jachting!

Hledáte pro své děti vhodný sport, Chcete, aby trávili čas aktivně v přírodě u vody? Aby si našly ty správné kamarády? Jachting je pro ně to pravé!

 

Jachting není jen olympijský sport, ale životní styl plný adrenalinu, dobrodružství, improvizace a týmové práce pro všechny bez rozdílu věku. Na plachetnici se naučíte zvládnout dva živly – vodu a vítr. Na čerstvém vzduchu v přírodě si užijete spoustu zábavy a radosti z pohybu. Můžete se seznámit se zajímavými lidmi a získat nové přátele nejen u nás, ale i v zahraničí. Můžete začít od malých okruhových plachetnic na českých vodách a pokračovat až k námořním jachtám a plavit se po celém světě.

S jachtingem můžete začít kdykoli. Pokud však chcete být vrcholovým jachtařem, je to stejné jako u všech ostatních sportů, je třeba se jachtingu intenzivně věnovat již od dětství. Děti obvykle začínají na malých plachetnicích u nás rozšířených jednoposádkových tříd Optimist a RS Terra nebo dvouposádkových Cadet a RS Feva, případně na windsurfingu třídy BIC Techno 293. Ideální věk pro začátek je 6 až 10 let. Čím jsou větší a starší, tím se zvětšují i jejich lodě. Přecházejí na jednoposádkové třídy Laser 4.7, Laser Radial nebo Evropa, a dvouposádkové třídy 420 nebo 29er.

 

Závodní jachting

Rozhodli jste se pro okruhový závodní jachting? Chtějí závodit vaše děti nebo vy sami? V obou případech je nejlepší a nejjednodušší vyhledat ve vašem okolí nějaký jachtklub. Najdete je rozseté kolem všech našich vodních ploch, dokonce i v Praze na Vltavě. Některé kluby disponují vlastními loděmi, které vám mohou zapůjčit. V opačném případě musíte loď sami zakoupit. Pro začátečníka stačí koupit plachetnici starší, Optimist pořídíte i za 6 000 Kč. Nové konkurence schopné lodě jsou podstatně dražší od cca 60 000 Kč. V případě, že se vaše děti nebojí a chtějí závodit sami, je pro ně nejlepší začínat rovnou na jednoposádkovém Optimistu. Dvouposádkové třídy Cadet nebo RS Feva mají tu výhodu, že starší zkušenější kormidelník může zbavit malého nováčka obav a také ho něčemu naučit. Později se může rozhodnout, zda zůstane nadále na Cadetu s vyhlídkou, že až bude větší, bude kormidlovat, nebo přejde na Optimista. Na Cadetu smějí závodit děti od 7 do 17 let, na Optimistu od 8 do 15 let, na RS Fevě od 8 do 18 let.

 

Rekreační jachting

Chcete-li jen trávit dovolenou s vlastní plachetnicí, nemusíte se vázat na žádný jachtklub. Stačí třeba jen na inzerát zakoupit starší plachetnici, na které můžete poznávat tajemství větru a našich vodních ploch. Za starší jednoposádkové lodě tříd Evropa a Finn a dvouposádkové lodě tříd 420, Fireball, Vaurien nebo Pirát zaplatíte kolem 20 000 Kč, cena nových se může vyšplhat klidně o řád výš. Když vás jachting začne bavit natolik, že budete chtít změřit své síly s ostatními, přijeďte se podívat na závody. Ve všech třídách narazíte na partu lidí, kteří vám rádi poradí a pomohou. Kalendář důležitých jachtařských závodů a mnoho dalších užitečných informací najdete na internetových stránkách Českého svazu jachtingu www.sailing.cz.

 

Námořní jachting a kajutové plachetnice

Jachtařským začátkem může být i svezení na kajutové plachetnici vašeho známého. Pozval vás na Slapy na jachtu a vy jste strávili příjemný večer na palubě plachetnice u stylové večeře a dobrého vína. Ač se vám to nezdá, i tak může vypadat začátek jachtingu. Navíc na Slapech, Orlíku nebo Lipně najdete i půjčovny, kde si můžete kajutovou plachetnici pronajmout. Jedete-li na dovolenou k moři, kde si najmete námořní jachtu s kapitánem, seznámíte se rovnou pro většinu z vás s nepřitažlivější stránkou tohoto krásného sportu. Začít s jachtingem na námořních plachetnicích není nic těžkého. Ze začátku vás několikrát sveze zkušený a potřebnými doklady vybavený kapitán-kamarád, jachting se vám zalíbí, sami vykonáte zkoušky k získání kapitánského průkazu a už si můžete půjčit charterovou plachetnici nebo klidně koupit vlastní. V České republice je jachting velmi rozšířený jako životní styl. Až 100 000 lidí míří každý rok na dovolenou na námořní loď do zahraničí, zúčastňují se fun a business regat, nejčastěji v Chorvatsku. Velmi populární je jachting jako forma trávení volného času i na všech českých přehradách, kde je velká základna turistických kajutových plachetnic a organizuje se zde mnoho společenských i sportovních závodů a setkání.

 

Kde začít s jachtingem?

Jachting se v České republice provozuje na mnoha vodních nádržích, rybnících, jezerech i řekách. K nejpopulárnějším patří Lipno, Orlík, Slapy, Rozkoš, Máchovo jezero, Jesenice, Nové Mlýny, Brněnská přehrada, Slezská Harta... Přehled vodních ploch a adresář jachtařských klubů a mnoho dalších informací najdete na internetových stránkách Českého svazu jachtingu www.sailing.cz

Text Eva Skořepová

Foto archiv ČSJ

 

OPTIMIST

Nejpopulárnější lodní třídou je Optimist, kterých v České republice pravidelně závodí kolem 70, ale v klubech na všech našich vodních plochách jich najdete několik set. Největším úspěchem bylo 4. místo Nikol Staňkové na mistrovství Evropy v roce 2012. Optimist se během let stal číslem jedna jako závodní a výuková jednoposádková plachetnice pro mládež po celém světě. Úroveň mezinárodních mistrovství zajišťuje, že špičkoví závodníci často pokračují ve svých úspěších na olympijských soutěžích. Závodění je omezeno věkovým maximem 15 let a optimální hmotností okolo 50 kg. Často se ale setkáte s jachtaři o polovinu mladšími, kteří se na této lodi učí plachtit. Optimist se původně stavěl z překližky, ale nyní je v provedení z pěnového sklolaminátového sendviče. Zvláštně vyhlížející oplachtění se spritem zůstává stejné.

 

Technické údaje

Konstruktér Clark Mills (USA)

První vyplutí 1947

Délka 2,36 m

Šířka 1,12 m

Hmotnost trupu 35 kg

Plocha plachet 3,3 m2

 

RS FEVA

Dvouposádková moderní RS Feva je bezúdržbová loď, která umožňuje závodit dětem na vysoké úrovni. Je vyrobená z odolného třívrstvému PE plastu, má prostorný kokpit a je vybavena genakrem. České posádky se pravidelně umisťují na medailových pozicích na vrcholných evropských i světových závodech.

 

Technické údaje

Délka 3,64 m
Šířka 1,42 m
Hmotnost 63 kg
Hlavní plachta 5,5 m2
Kosatka 2,1 m2
Genakr 7 m2

 

CADET

Tradiční mládežnická dvouposádková třída pro děti již od 7 do 17 let, přičemž optimální hmotnost posádky se pohybuje okolo 86 kg. Původně ji v roce 1947 navrhl Jack Holt jako konstrukci z lodní dýhy s nízkými náklady. Konstrukce, pojetí a výkon jsou dnes velmi zastaralé, ale mistrovství světa a Evropy na těchto lodích jsou stejně jako závody na mezinárodní úrovni i nadále velmi náročné a české posádky patří stále k širší evropské špičce.

 

Technické údaje

Konstruktér Jack Holt (Velká Británie)

První vyplutí 1947

Délka 3,22 m

Šířka 1,27 m

Hmotnost trupu 54 kg

Plocha plachet 5,16 m2

Spinakr 4,25 m2

 

BIC TECHNO 293

Tato One Design windsurfingová třída je rozšířena po zemích celého světa a je určena pro mládež od 11 do 17 let. Všichni závodníci mají stejné vybavení, které je dodáváno jedním výrobcem. Je tedy zaručeno, že mají všichni stejné podmínky. Jedná se o výchozí třídu pro pokračování ve všech dalších windsurfingových třídách pro dospělé. Jedná se o tzv. hybridní plovák, který umožňuje jak výtlačnou plavbu, tak i jízdu ve skluzu, což je stejný koncept jako olympijská třída RS:X.

 

www.techno293.org

 

Český svaz jachtingu

1500 aktivních registrovaných závodníků, 250 jachtařských klubů v ČR, 350 závodů závodů po celé ČR

15 závodů na moři včetně MČR v námořním jachtingu OneDesign a ORC, 35 dospělých lodních tříd

5 mládežnických a juniorských lodních tříd, 1 třída pro handicapované jachtaře

 

www.sailing.cz

 


Více
Závěrečná zpráva 2019

Facebook
Sociální sítě
Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje